poniedziałek, 23 lipca 2012

Beasts of the Southern Wild

Czym jest szczęście ? Kiedy jesteśmy szczęśliwi ? Jaka jest jego definicja ? Myślę, że dla każdego z nas może mieć ono inne znaczenie w zależności od obecnej sytuacji, nastroju, oczekiwań itp. Jesteśmy szczęśliwi, bo jesteśmy zdrowi, mamy rodzinę, pracę, mieszkanie, samochód, pieniądze, ukochanego psa lub kota. Szczęście może też przynieść zakupiony komputer, spotkany dawno niewidziany znajomy czy spodnie w rozmiarze small w które udało nam się dopiąć ;-)


"Bestie z południowych krain" to opowieść o małej dziewczynce i świecie widzianym jej oczami. Dla pięcioletniej Hushpuppy i jej taty szczęście ma bardziej przyziemne znaczenie. Jest nim wspólne przebywanie, z dala od miejskich ludzi i ich "normalności". To mieszkanie w chatce zlepionej z kartonów, desek, blach i innych materiałów mogących posłużyć jako ściana czy część dachu. To kręcąca się w pobliżu świnka czy mały piesek. Funkcjonują jako margines społeczeństwa, tworząc z grupką innych przyjaciół swój własny świat, który daje im szczęście.Powódź, która pewnego dnia zalewa ich cały "dobytek" powoduje, że muszą szukać nowego miejsca dla siebie. Piękne zdjęcia, muzyka, przyroda i Hushpuppy w roli wdzięcznego narratora oraz jej bezgraniczna miłość do ojca hipnotyzują widza przez całą projekcję.  Do tego stopnia, że trudną sytuację naszych bohaterów ogląda się z uśmiechem, refleksją i niedowierzaniem.

Obraz dostał już wiele nagród - m.in na festiwalach w Cannes i Sundance - myślę, że kolejne jeszcze się pojawią. Ale niech nie tylko nagrody będą bodźcem do jego obejrzenia - w tym przypadku są one miłym dodatkiem i potwierdzeniem piękna i szczęścia płynącego z "Bestii z południowych krain".

Zdjęcia: materiały prasowe

2 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie - do obejrzenia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinien niedługo pojawić się w kinach - myślę, że się Tobie spodoba Kasiu :-)

      Usuń