czwartek, 3 maja 2012

Salvador Dali exhibition

Kim jest Salvador Dali ? Za takie pytanie mogłabym się nawet obrazić, ale rozumiem, że nie wszyscy muszą znać tego hiszpańskiego artystę tworzącego niesamowite obrazy, gafiki, litoryty, drzeworyty itp. od 30-tych lat XX wieku. Jeden z najznakomitszych surrealistów na świecie, niesamowity wizjoner, skrajny ekscentryk i.... dziwak. Mogłabym nawet powiedzieć, że w pewnym stopniu schizofrenik - wystarczy spojrzeć na jego prace i moja opinia będzie uzasadniona.

"Płonące żyrafy", "Sen spowodowany lotem pszczoły wokół owocu granatu, na sekundę przed przebudzeniem" czy "Miękkie zegary" to tylko jedne z najbardziej znanych obrazów mistrza surrealizmu. Wszystkie jego prace można szybko znaleźć wpisując w Google samo nazwisko Dali - ja polecam wycieczkę do Pragi i obejrzenie na żywo prac tego niezwykle oryginalnego artysty. Grafiki, rzeźby, litoryty i inne formy sztuki to zbiór kilkuset prac Daliego dostępnych na wystawie na Starym Mieście.
Poniżej niewielki ułamek prezentowanej kolekcji malarza.











Zdjęcia: materiały własne

5 komentarzy:

 1. Kiedy słyszę "Dali" w głowie mam jeden obraz... i to ciekawe Woody'ego Allena a nie samego artysty. Mam nadzieję, że link zadziała ;) http://vimeo.com/30397719

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kelly - bardzo dobre skojarzenia ! Brody w roli Daliego - bezbłędny i przystojniejszy niż grana przez niego postać ! Nie tylko ten fragment, ale cały film jest warty zobaczenia ;-)

   Usuń
  2. Zgadzam się, film świetny. Ale ten fragment mocno mi utkwił w pamięci - rewelacja! ;)

   Usuń
 2. "Trwałość pamięci" i "Miękkie zegary" to dwa zamiennie używane tytuły tego samego obrazu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za cenną uwagę. Nie ma to jak spostrzegawczość i znajomość dzieł artysty ;-))

   Usuń